-
Чим дихають компанії сьогодні? Завдяки чому виживають і досягають успіху? Цього року ми обіцяємо вам цікаві кейси з ритейлу, банківської сфери, ринків FMCG та B2B, від HoReCa, е-commerce та різноманітних сервісів.
Як ми робимо Ukrainian Marketing Forum
Перш за все, дозвольте представитися. Хто такі “ми”? Ми – це оргкомітет Українського маркетинг-форуму та Експертна рада події, що складаються з представників різних сфер.
Ось уже 14 років ми запрошуємо на Український маркетинг-форум експертів індустрії і головних порушників правил. Тих, хто кидає виклик обставинам і ринкам, формулюючи завтрашній порядок денний.
Ми говоримо про те, яким буде маркетинг вже завтра і про те, яким він буде через 10 років.
Наша мета – допомогти вам зануритися в нові теми “з головою” і сформулювати нові великі питання для роздумів.
Ми будемо щасливі, якщо контент та атмосфера події допожуть вам налаштуватися на досягнення нових цілей, і ви повернетеся додому, заряджені енергією і по-справжньому натхненні.
Власники компаній та топ-менеджери, які реалізують функцію маркетингу, стратегічного планування та розвитку.
Форум найбільш корисний для компаній, які працюють на ринках споживчих товарів, товарів тривалого користування, фінансів, страхування, телекомунікацій, IT, дистрибуції, роздрібної торгівлі та послуг.
Свіжі кейси та виклики 2021 року. Більше 80 доповідачів із різних країн і компаній.
До формування контенту залучені ключові гравці ринків та експерти з маркетингу. Ми будемо говорити про теми, які дійсно хвилюють маркетингову спільноту та допоможуть бізнесам адаптуватися до нових реалій.
Яким буде світ після пандемії? Що станеться з ринками, брендами і споживачами? Ми досі не знаємо відповідей на більшість важливих запитань. У 2020 році світ накрила криза, яку деякі експерти порівняли з глобальною катастрофою, і найскладніше завдання для тих, хто пережив катастрофу, – вижити у довготривалій перспективі.
Що робить бізнеси здатними виживати у довготривалій перспективі?
Які цінності, інструменти та бізнес-моделі можуть допомогти?
Саме про це поговоримо на 14 Українському маркетинг-форумі, головна тема якого «Marketing Survivors: як стати зіркою в нових умовах». Ви почуєте історії життєстійкості брендів від підприємців з найбільш постраждалих індустрій, які утрималися на ринку, знайшли нові бізнес моделі, зберегли зв’язок зі своїми клієнтами та командою.
Ми покажемо кейси компаній, які за складних обставин зробили великий стрибок уперед і досягли успіху завдяки унікальному продукту, технологіям і маркетингу. Ми поговоримо про те, як топменеджери долають стрес і драйвлять команду. Ми покажемо, як згодом розвиватимуться канали комунікації, маркетингові інструменти та як змінюватимуться споживачі.
Знайдіть власні висновки і власні інсайти життєстійкості. Як говорив класик кризового менеджменту Едвард Демінг, виживання не є обов’язковим, це ваш власний вибір.
Ірина Бондаренко,
продюсер Українського маркетинг-форуму
КЛЮЧОВІ ТЕМИ – 2021
Компанії адаптувалися і готові інвестувати у маркетингові стратегії, але прискіпливо оцінюють обсяг маркетингових інвестицій, ризики та майбутню ефективність, щоб знайти найкраще застосування своїм ресурсам.
Головні зони докладання зусиль – діджиталізація у широкому сенсі (діджитал-канали, споживацький досвід, контент, продакшен, процеси) та зниження частки цінових промо.
Робота з вигоранням окремих людей та цілих команд, пошук талантів по всьому світу та онбординг на відстані – усе це тепер серед обов’язків топменеджера з маркетингу. Як змінити бізнес-процеси та побудувати нову гібридну систему управління маркетингом на відстані? Досвідом поділяться маркетинг-директори та топменеджери успішних компаній.
Які соціальні медіа ви не можете ігнорувати? Які мережі можуть принести монетизацію? Чи змінить Clubhouse сформований статус-кво?
Ми продовжуємо знайомити з ефективними стратегіями розвитку соцмереж та систематизувати інструменти просування, щоб допомогти маркетинг-директорам оцінити комерційні результати від social media.
«Чому ми нікому не цікаві?» – одне з найпоширеніших запитів до PR-експертів. Старі добрі PR-інструменти – прес-релізи, експертні колонки, презентації та прес-тури – майже нікому не цікаві. Щоб отримати паблісіті, бізнесам залишаються платні спецпроєкти з медіа, платні колаборації з інфлюенсерами, організація великих подій і великі інформаційні приводи. Але є те, що дозволяє забезпечити постійну присутність в інформаційному просторі та зацікавленість аудиторії: бути корисними суспільству. Ініціативи з корпоративної соціальної відповідальності стають дедалі популярнішими, і темпи їхнього розвитку лише збільшуватимуться.
Спільний виступ із Олексієм Юхимчуком, співзасновником сервісу доставки їжі і продуктів Rocket.
Досвід в роботі з маркетплейсами — 8 років. До Rocket Станіслав і Олексій розвивали ряд спільних проектів: сервіс 3D-друку 3D-craft, сайт колективних покупок Yoo Ukraine, єдиний абонемент в сотні фітнес-залів країни GoFit.
За створення національного сервісу доставки Олексій і Станіслав стали людьми 2020 го року за версією журналу «Новий час». Також за даними аналітичної компанії Sensor Tower, Rocket увійшов в топ-10 найбільш скачуваних в Європі в категорії «Їжа та напої». Компанія регулярно підтримує благодійні ініціативи, одна з яких отримала нагороду ООН в категорії «Подолання пандемії COVID-19».
Rocket сьогодні — компанія, яка представлена у 28 містах України і столиці Кіпру, Нікосії. У планах на 2021 рік — запустити доставку Rocket в десяти європейських країнах.
Під час свого виступу засновники сервісу доставки їжі і продуктів Rocket Олексій Юхимчук і Станіслав Дмитрик розкажуть про:
Олександр Кохановський має 17-річний досвід роботи в індустрії кіберспорту і 25 років в ігровій індустрії. Він є генеральним директором і співвласником DreamTeam — першої esport-мережі по набору та управління кіберспортивного командами.
Олександр побудував другу найпопулярнішу і одну з найуспішніших команд в історії esports — Natus Vincere (NaVi), і є співвласником ESForce, третього за величиною підприємства, що фінансується USM Holdings з інвестиціями в розмірі $ 100 млн, в останньому раунді.
Ілля Кенігштейн — засновник і CEO швидкозростаючої мережі бізнес-просторів Creative States. Один з лобістів впровадження 3G і PayPal в Україні, громадський діяч, речник, ментор, євангеліст інновацій.
Креативний директор агентства BBDO Ukraine, яке протягом останніх п’яти років тричі було визнано агентством року (у 2015, 2016, 2018 рр.), неодноразово ставало агентством номер один за вибором маркетинг-директорів, отримало титул найкращого креативного агентства країни, а у 2018-му здобуло найвищу нагороду за ефективність Grand prix Effie Ukraine.
У Дениса 14-річний досвід роботи у традиційних і діджитал-агентствах України. Він здатний побудувати систему генерації ідей у промислових масштабах і знає, як зробити так, щоб кількість ідей не впливала на якість.
У його руках шорт-лист «Каннських левів» і цілий офіс нагород, отриманих на міжнародних фестивалях: Golden Drum, Epica Awards, White Square, KIAF, ADC Europe. Серед його клієнтів Mars, Visa, Toyota, Anheuser-Busch InBev, «Оболонь», «Карпатські мінеральні води», Nemiroff, PepsiCo, WOG, «Ельдорадо» та багато інших.
Будь-який власник бізнесу або бренду рано чи пізно стикається з проблемою: «Мій продукт не продається, тому що його ніхто не знає, чи мій продукт не продається, тому що всі його і так вже дуже добре знають».
У першому випадку — вам потрібна креативність, щоб про ваш продукт дізналися, у другому — інновація. Але що робити, коли на інновації в продукті немає грошей?
Разом з Денисом на Українському маркетинг-форумі ми обговоримо, як заощадити за допомогою креативності, і як креативність допомагає обійти більш інноваційних конкурентів і куди вкласти заощаджені гроші, якщо не в біткоіни.
У 16 років став виконавчим директором рекламного агентства, а у 18 відкрив власне брендингове бюро, після чого пішов з прибуткового бізнесу, щоб втілити свою давню мрію: збирати разом друзів, готувати для них і робити їх трохи більш щасливішими. Так відкрився знаменитий ресторан “Барсук”, а невдовзі — багато інших популярних та обожнюваних киянами місць.
За 2015-2016 роки Дмитро відкрив Crab’s Burger, РИБАLOVE, ресторан японсько-перуанської кухні RONIN і арт-гастрономічний простір «Остання Барикада». Коли створених ресторанів стало більше, ніж кілька десятків, прийшло розуміння, що настав час ділитися знаннями, так з’явилася потужна освітня платформа для HoReCa – Borysov Academy.
У 2018 році Дмитро розпочав ресторанну епопею з відкриттями мережі сидрерій “Білий Налив”.
Станом на сьогодні Сім’я ресторанів Дмитра Борисова нараховує понад 30 закладів в Україні та за її межами. Далі — тільки цікавіше!
За три роки IQOS пройшов шлях до 1 млн тис. користувачів, власної low-code платформи, тричі збирав Effie і двічі був у топ-5 продуктів за версією Google.
До роботи у Philip Morris, Дмитро розробляв діджитал-стратегії на агентської стороні для офісів Nespresso, Agent Provocateur, Nike, Starwood Hotels & Resorts. Certified master in IDEO.
У послужному списку Євгенія — проект створення культурного простору на базі Міжнародного аеропорту «Бориспіль», кейс «зальоту» Ryanair в Україну, рекордне збільшення фінансових показників та пасажиропотоку Головного аеропорту України.
За рік керівництва авіакомпанією МАУ у 2019-2020 пройшов через скорочення програми польотів, виклики загибелі рейсу PS752 у небі Ірану та авіакризи через глобальну пандемію COVID-19.
На маркетинг-форумі СЕО МАУ, експерт транспортної галузі та туризму, антикризовий менеджер Євгеній Дихне розповість про те, як не зійти з розуму у швидко змінних бізнес обставинах, завжди знаходити натхнення та кожного дня приймати складні рішення.
Ігор Сухомлин займається ресторанним бізнесом вже більше 12 років і за цей час відкрив 21 заклад різного формату в Києві, Чернігові, Черкасах, Житомирі та Львові. Серед найпопулярніших: “Чашка Espresso bar”, “Mimoza Brooklyn Pizza”, “Fish & Pussycat Sushi Bar”.
Ігорю вдається створювати успішні проекти і розвивати ресторанну культуру завдяки проекту RestoPraktiki, де він сам черпає натхнення.
Хочеш залишитися на ринку завтра, змінюйся сьогодні. Цю мантру повторюють сьогодні керівники багатьох компаній. Здавалося б, найбільші зміни чекають на ритейл, сферу телекомунікацій і банківську сферу. Але чи готові продуктові компанії до буму альт протеїнів, постачальники автозапчастин – до розвитку ринку електротранспорту, виробники і сервіси – до smart consumption, D2C, goods-as-a-service, спільного використання і crowd-investment? Або все це казки?
Про стратегії в орієнтації на майбутнє і поговоримо під час завершальної панельної дискусії на Українському маркетинг-форумі. Модератор дискусії – Андрій Длігач, генеральний директор Advanter Group.
Ми обговоримо наступні питання:
Ми визначимо часовий горизонт в 5 років і спробуємо зазирнути в нього зі справжніми ринковими візіонерами.
Фахівець з 15-річним досвідом роботи у продуктовій роздрібній торгівлі. Як маркетолог відкрила понад 150 супермаркетів найбільших продуктових мереж України. У «Сільпо» відповідає за оформлення магазинів в індивідуальних концептах, захоплення гостей, магію, фан і чарівництво. У 2019 відразу три супермаркети «Сільпо» увійшли до престижного рейтингу Europe’s Finest Store 2019 — топ-25 найкращих інноваційних дизайнів європейських магазинів. Також мережа тричі була визнана найінноваційнішим ретейлером України 2019 року.
До роботи у «Сільпо» очолювала департамент маркетингу мережі супермаркетів Varus, де відповідала за запуск і розвиток програми лояльності, відкриття магазинів, комунікаційну стратегію та клієнтський досвід.
WHO IS Микола Скавронський?
– Людина, яка останні 18 років свого життя «присвятила» людським біоматеріалам 🙂
– Один з найуспішніших у країні управлінців в медичній галузі, який не має медичної освіти і пишається цим.
– «Динозавр» лабораторного ринку і найбільш неулюблений кандидат для рекрутерів, якого вже навіть не намагаються переманювати на роботу в інші бізнеси.
У компанії Masterсard Наталія керує роботою маркетинг-департаменту, який щорічно реалізує понад 500 проектів в Україні та Молдові.
Свою кар’єру в маркетингу Наталя почала в 2011 році на посаді маркетинг-менеджера представництва Masterсard Europe в Україні. З 2014-го була призначена директором з маркетингу Masterсard в Україні та Молдові, з 2015-го – відповідала за маркетинг в Грузії, Туркменістані, Таджикистані, Киргизстані та Узбекистані протягом 3 років.
З 2013 по 2021 рік Наталі і її команді вдалося збільшити Top of mind впізнавання бренду в 3 рази: сьогодні вже кожен 3 українець називає ім’я компанії без попередніх підказок. Крім того, шостий рік поспіль українські споживачі визнають Masterсard кращої платіжною системою (за результатами всеукраїнського рейтингу «Українська народна премія»).
Сьогодні маркетинг Masterсard – це перш за все стратегічне планування з фокусом на максимальну ефективність як для бізнесу, так і бренд показників. Крім того, це B2B-маркетинг хаус, в якому банки і партнери компанії можуть отримати повний цикл маркетингової підтримки.
Наталя запускала одну з перших програм лояльності «Програма винагород Mastercard» у фінансовому секторі в 2012 році, яка пізніше трансформувалася і змінювалася кілька разів аж до останньої ітерації Mastercard Більше. Також разом з командою експериментувала над новими форматами взаємодії з клієнтами, такими як участь в промо, гейміфікація, запуск звуковий айдентики бренду. Як наслідок, карткоутримувачі знають, що з Mastercard завжди отримуєш більше вигідних пропозицій, зручних і безпечних розрахунків і Priceless емоцій, сюрпризів і вражень.
Як найкраще скористатися локдауном? Перебудувати те, до чого раніше не доходили “руки”. Саме так вирішила команда Mastercard, і під час тимчасового затишшя в комунікаціях зі споживачами перезапустила свою програму лояльності Mastercard “Більше”, об’єднавши її з “Програмою винагород Mastercard”.
Всі кращі пропозиції і круті нові фічі для своїх клієнтів тепер зібрали в межах одного великого онлайн-міста під назвою Більше. У місті Більше можна отримати інформацію про діючі пропозиції від українських і міжнародних партнерів, перевірити доступність преміальних тревел-сервісів, отримати подарунки від банків, зареєструватися для участі в промо, підтримати малих підприємців, зробити благодійні донати і взяти участь в легендарному Колесі сюрпризів.
Результати перезапуску програми перевищили найсміливіші очікування бізнесу.
На ці та інші питання на Українському маркетинг-форумі відповість Наталя Байдала.
Купуйте квиток та фіксуйте дати в своєму календарі
Подивіться ключові теми виступів цього року